עורך דין פינוי שוכר

כפתיח למאמר זה, נתחיל בהקדמה ושבירת מיתוס – אין כל חובה להיות מוצגים על ידי עורך דין לפינוי שוכר בתביעה לפינוי מושכר.

ואחרי שהבהרנו כי אין כל חובה להיות מיוצגים על ידי עורך דין לפינוי שוכר, נדגיש ונבהיר שמאד לא מומלץ לנהל הליך זה ללא ייצוג של עורך דין שתחום התמחותו הינו פינוי שוכרים.

סדרי הדין המיוחדים בתביעה לפינוי מושכר

תביעה לפינוי מושכר זהו הליך ייחודי המתנהל בסדר דין מהיר במיוחד ולו סדרי דין שונים מהליכים ותביעות אחרות וחלקם אף ייחודיים להליך זה.

לדוגמא: על אף שישנם הליכים נוספים המתנהלים בסדר דין מהיר, תביעה לפינוי מושכר זהו ההליך היחיד בו נדרש להגיש כתב הגנה בתוך 30 ימים מיום המצאת כתב התביעה, שלא כמו בהליכים אחרים המתנהלים בסדר דין מהיר.

עורכי דין שאינם מתמחים ובעלי ניסיון בפינוי שוכרים עשויים לפספס פרט זה, מה שיגרום ללקוחותיהם לקבל פסק דין בהעדר הגנה ככל והם מייצגים נתבע או לקבל פסק דין באיחור לטובת הלקוח שלהם במידה והם מייצגים תובע.

שגיאות משפטיות של מי שאינו עורך דין המתמחה בפינוי שוכרים

כמו כן, ישנן הוראות חוק ספציפיות על פי חוק השכירות והשאילה ופסיקות בימ"ש הנוגעות להליכי פינוי שוכרים והתנהלות ביחסי שוכר-משכיר כאשר עורך דין שאינו בקי בנושאים אלו, עשוי לייעץ ללקוחותיו יעוץ שגוי, מה שעשוי לגרור את המשכיר להליכים פליליים ואזרחיים.

כך למשל, לא אחת הגיעו אלינו בעלי דירות שטענו כי עורך דינם ייעץ להם להחליף את צילינדר מנעול הכניסה של הדירה, מה שכמובן עולה כדי עשיית דין עצמי ופינוי בכוח שאסור ועלול להוביל את המשכיר הן לחקירה פלילית והן ולתביעת נזיקין אזרחית.

זאת ועוד, לקוחותינו קיבלו המלצות בהן במידה וחשבון החשמל והמים נותר על שם המשכיר, מותר לו לנתק את השוכר משירותים אלו, ייעוץ שהינו שגוי כמובן ועלול להוביל את השוכר לתבוע את המשכיר בתביעה אזרחית.

החשיבות בייצוג של עורך דין מומחה לפינוי שוכרים

בנוסף, מכיוון שחלק גדול מהתביעות לפינוי מושכר שמתנהלות מוגשות עקב שוכר שאינו משלם את דמי השכירות, שוכר הגורם לנזקים למושכר או כזה שאינו מפנה את הנכס בתום תקופת השכירות בעת שישנו צורך שיפנה את הנכס במועד, ישנה חשיבות עצומה לפינוי השוכר מהכנס ללא כל דיחוי.

לכן, תביעת פינוי שאינה מתנהלת באופן מקצועי על ידי עורך דין שפינוי שוכרים זהו תחום התמחותו, עשויה להאריך את ההליך באופן משמעותי ולגרום ללא מעט נזקים לעומת הליך שמנוהל כדבעי על ידי עורך דין המתמחה בתחום.

ניהול תביעה לפינוי מושכר ללא עורך דין המתמחה בתחום

ואם המלצנו שלא לנהל הליך זה באמצעות עורך דין שפינוי שוכרים אינו תחום התמחותו הואיל ולהליך זה סדרי דין ייחודיים, על אחת כמה וכמה כשמדובר בייצוג עצמי ללא עורך דין.

אם כן, על אף שבהקדמה למאמר זה הבהרנו שאין כל חובה להיות מיוצגים על ידי עורך דין פינוי שוכר בהליך זה, לרוב, ניסיון לנהל הליך זה באופן עצמאי אינו צולח וגורם יותר לנזקים מתועלת ומפספס את המטרה העיקרית – הליך יעיל מאד וקצר לעומת הליך ארוך ומסורבל.

האם בכל זאת כדאי לנסות לנהל את ההליך לבד כדי לחסוך את העלויות של עורך דין פינוי שוכר?

בעת שתביעת פינוי משוכר מתקבלת, פוסק בית המשפט שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט לטובת התובע.

בית המשפט ער לעובדה שהתובע נאלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לפינוי השוכר, לשלם אגרת בית משפט בהגשת התביעה, שליחויות והוצאות נוספות ועל כן הוא פוסק את הוצאותיו.

לסקירה מקיפה של עלות פינוי שוכר >>>

פסיקת שכר טרחת עורך דין בפינוי שוכר

כללי לשכת עורכי הדין (התעריף המינימלי המומלץ) מתווים את המסגרת הכללית לפסיקת שכר הטרחה שבית המשפט פוסק לטובת התובע בתביעה לפינוי מושכר.

על פי סעיף 3.א.(1). לכללים:

"תביעה להחזרת חזקה, לפינוי או לסילוק יד,  לגבי נכסי דלא ניידי, לפי  שווי הנכס כשהוא פנוי 2% מערך הנכס ולא פחות מ-5,927 ₪".

בתי המשפט לא באמת פוסקים שכר טרחה של 2% מערך הנכס בתביעות לפינוי מושכר אך הם כן פוסקים סכומים שמתחילים מסך של 6,000 ₪ ומעלה ועשויים להגיע אף לעשרת אלפים ₪ ויותר וזאת בנוסף להוצאות ההליך כאמור כגון אגרות ושליחויות ששולמו.

האם עורך הדין שמייצג בתביעת הפינוי מלווה גם בהליך בהוצאה לפועל?

לאחר קבלת פסק דין וצו לפינוי המושכר, רובם הגדול של הנתבעים/שוכרים מכבדים את פסק הדין שהתקבל ואכן מפנים את המושכר בנועד שנקבע בפסק הדין.

אשר על כן, רובם הגדול של הסכמי שכר הטרחה של עורכי הדין בתביעות לפינוי מושכר כוללים את הייצוג בתביעת הפינוי ללא הליווי של הפינוי בהוצאה לפועל שמתומחר בנפרד וזאת כאמור, מכוון שההסתברות נוטה יותר לכך שהליך זה יתייתר.

במידה והשוכר אינו מפנה את המושכר לאחר קבלת פסק הדין ולמשכיר לא נותרה כל ברירה, מומלץ כי בהליך הפינוי בהוצאה לפועל ילווה אותו עורך הדין שייצג בתביעה לפינוי מושכר (ככל והוא אכן מכיר את הליכי הפינוי בהוצאה לפועל).

חשוב להדגיש – לא כל עורכי הדין שעוסקים בפינוי שוכרים בבית המשפט, אכן מכירים את הליכי הפינוי בהוצאה לפועל ועל כן, כדי להיות מלווים בעורך דין שאכן מכיר את רזי שלבי ביצוע הפינוי בהוצאה לפועל.

לסיכום:

כפי שהתבאר, ישנה חשיבות גדולה לניהול הליך נכון, מדויק ומהיר לפינוי השוכר.

הואיל ולהליך זה סדרי דין ייחודיים, מומלץ כי ילווה אותו עורך דין פינוי שוכר בעל ניסיון שזהו תחום התמחותו על מנת להוביל את הליך פינוי השוכר בנחישות ויעלות.

למשרדנו ניסיון רב בפינוי שוכרים בתביעות פינוי מושכר וסילוק יד וביצוע פסקי הדין בלשכת ההוצאה לפועל.

למידע נוסף וייעוץ פרטני ניתן לפנות אלינו בשיחה ישירה לטלפון מספר 072-3322233. 

למידע נוסף השאירו פרטים

נגישות
אתר פינוי מושכר

לייעוץ משפטי ללא התחייבות השאר פרטים