איך לפנות שוכר מדירה? המדריך המלא!

מצד אחד אדם שמשכיר דירה ניצב בעמדת כוח, הוא הצד שמחליט למי להשכיר ואף בכמה להשכיר, אך מנגד קיימים מקרים שבהם השוכר מחליט על דעת עצמו לחדול לשלם שכירות ובו זמנית הוא אינו מתכוון לעזוב את הדירה. מה אומר בנושא החוק? ובכן מצד אחד היינו רוצים להאמין שהחוק היה קובע שניתן להוציא במיידי את השוכר ואף שיסייע, אך בפועל המשימה יותר מורכבת, כך שאפילו אין זה יהיה חוקי לנתק לשוכר חשמל והספקת מים ואף אין זה יהיה חוקי להחליף לו מנעולים. מה בכל זאת ניתן לעשות? אפשרי להגיש תביעה לפינוי שוכר.

ראשית שיחת גישור

מי שאכן מבקש להתחיל בתהליך משפטי עבור פינוי השוכר מהנכס צריך לדעת שהתהליך אפשרי רק במקרים מאוד מסוימים: רק אם לא שולם שכ"ד, נעשה שימוש בלתי סביר בדירה, השוכרים מתנהגים בצורה שאינה הולמת (למשל מטרידים את השכנים), משחיתים את הציוד שבדירה, נגמרה תקופת השכירות ואין אופציה להארכה ואפילו אם השוכרים אינם משלמים חשבונות ארנונה, מים וכדומה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שלצד תשלום לעו"ד גם יש לשלם עבור ערכאה משפטית, ועל כן השלב הראשון שבו רצוי לנקוט הנו דו שיח סבלני שנועד לפתור את המחלוקת בצורה נעימה ואף לצד תחושת הכלה, כי הרבה פעמים אי תשלום נובע ממצוקה כלכלית ולא מתוך כוונת זדון.

המשטרה אינה מהווה פונקציה

מי שחושב לקצר הליכים ולהיעזר במשטרה, מהר מאוד יגלה שהיא אינה עוסקת בכך, ולו בשל הסיבה הפשוטה: המשטרה אינה פותרת סכסוכים אזרחיים. מה אם כן הדרך המהירה? אותו צו פינוי שכבר ציינו. צו זה מאפשר לפנות את השוכר בתוך חודשיים, אם כי יש להיות מוכנים לקבל ריקושטים בחזרה, משמע השוכר רשאי להגיש גם כן תביעה, בהנחה ויש לו טענות מוצדקות כלפי המשכיר. מסובך? בהחלט, ועל כן אם רק ניתן, רצוי להגיע להבנה מבלי לערב את רשויות החוק.

אודות התהליך המשפטי

ניסיתם לנהל שיח מכבד, ואפילו הבעתם נכונות לפרוש את החוב, אך עדיין נתקלתם באטימות? יש להכיר מהו התהליך המשפטי עבור פינוי השוכר מהנכס, ולו בכדי להבין בפני מה עומדים. ראשית שולחים לשוכר מכתב התראה שחתום ע"י עו"ד ושמפרט את הסיבות שבגינן דורשים פינוי ורק לאחר מכן מגישים תביעה. בתום שלב זה בית המשפט פונה לשוכר ומאפשר לו להגיש כתב הגנה, ורק אז יתקיים בבית המשפט דיון, כאשר הדיון בדרך כלל נקבע בתוך 30 יום מהמועד האחרון שמתאפשר להגיש כתב הגנה, כך שסה"כ מדובר בשלב יחסית זריז. בהנחה והדיון העלה שהדייר חייב להתפנות, על הדייר ליישר קו. גם לבית המשפט הדייר אינו מקשיב? במקרה זה ההוצאה לפועל נכנסת לתמונה.

עשה ואל תעשה

ההוצאה לפועל פותחת תיק נגד השוכר ובמקביל מעבירה התראה בנוגע לפינוי הנכס. שוכר שגם פה יקשה עורף מהר מאוד יגלה שצפויים נגדו הליכים נוספים – המשטרה נכנסת לתמונה ובעת הצורך מפנה בכוח. לסיכום נציין שהתהליך מורכב והמשכיר צריך להיזהר שבסופו של יום לא הוא יעמוד בצד השני של המטבע (יהפוך לנתבע), ולו כי הוא לקח את המושכות לידיים וניתק את זרם החשמל. מכאן שיש לפנות לעו"ד, להגיש התראה ולהתקדם לתביעה, ופה נציין שטוב לדעת שההליכים המשפטיים קוצרו ל60 יום, כך שכבר אין מדובר בסחבת של כמה חודשים, בהם בעל הנכס מפסיד מדי חודש כמה אלפי שקלים.

סגירת תפריט

לייעוץ משפטי ללא התחייבות השאר פרטים