מהם הסיכויים לזכות בתביעה לפינוי מושכר?

כיום מדברים רבות אודות יוקר המחייה, אך יחד עם זאת גם יש לראות את הצד השני, את האדם שמשכיר את הדירה, בזמן שבפועל השוכר מחליט שהוא פועל כרצונו – מטריד את השכנים, הורס את הדירה, מפסיק לשלם שכ"ד וכדומה. מה עושים? ראשית נציין מה לא עושים – לא מנתקים את הדייר מהחשמל ומהמים, לא מחליפים מנעול ובטח שלא מפנים בכוח, כי כל אחת מהפעולות האלו עשויה להפנות את רשויות החוק נגדכם – להפוך את היוצרות. מכאן שהדרך היחידה להתנהל היא להגיש "תביעה לפינוי מושכר" ולהודות על כך שכיום ההליך הרבה יותר קצר ויעיל מאשר בעבר, אך עדיין נותר לבחון מהם הסיכויים לזכות בתביעה, ופה נעצור לדון בנושא.

שתי עובדות

ראשית נציין שתי עובדות חשובות: האחת היא שכיום הסיכויים לזכות בתביעה אכן גבוהים (ואף מהירים), אך אם אכן מבקשים לקבל תשובה ממוקדת, אין ברירה אלא לפנות לייעוץ מקצועי מצדו של עו"ד שבקיא בתחום, וזאת כי כל מקרה מעט שונה ובעת משפט לכל פרט יש משמעות רבה. מה עוד? גם אם הסיכויים שלכם לזכות במשפט נחשבים גבוהים, אל תמהרו למחוזות של בית הדין, לפני שתנסו למצות את השיח הבין אישי. תמיד חשוב לפנות אל השוכר ולברר מולו אודות הבעיה, ולו כי לעיתים הבירור עשוי להעלות שאכן החודש הוא התקשה לשלם שכ"ד, אך מחודש הבא הוא מתחיל עבודה חדשה, משמע מהר מאוד הפערים ייעלמו ועל כן אין שום סיבה לערב גופים חיצוניים.

הסיכויים לפנות דייר שמוגדר כפושט רגל

כאמור כל מקרה עשוי להיות מעט שונה ופה נדון מהם הסיכויים לזכות בתביעה לפינוי מושכר כאשר מדובר במושכר שמוכרז כפושט רגל. ובכן מי שמגיש תביעה כנגד שוכר שמצוי בפשיטת רגל, יגלה שעבורו אין מדובר במכשול, משמע הוא אינו צריך להשיג רשות מבית המשפט שעוסק בפשיטת רגל, וזאת כי תוצאת הפינוי חסרת השפעה על הסיטואציה – מבחינת הנושים הפינוי חסר תפנית.

סיכוי גבוה וכפול

לצד הסיכויים הגבוהים לזכות בתביעה לפינוי מושכר, נציין שגם קיימים סיכויים גבוהים לזכות בפיצוי כספי בגין נזקים שהשוכר גרם לדירה, אם כי פה מדובר בתביעה שיש להגיש בנפרד. מכאן שבעל נכס צריך להכיר שהחוק אכן עומד לצידו ואף פעמיים וכיום יותר מאי פעם, משמע כבר לא מדובר בתהליך ארוך ומסועף, אלא אם השוכר חדל לשלם שכ"ד ואם השוכר מסב נזק לדירה, הרי שניתן להשיג צדק – באמצעות תהליך כזה או אחר. האם הליך כפול מעין זה אכן שווה את המאמץ? לרוב התשובה בהחלט חיובית, וזאת כי גם אם יש הוצאות צדדיות, עדיין זוכים לקבל את התשלום המלא עבור החודשים שבהם לא שולם שכ"ד, ועדיין זוכים לכספים הנחוצים עבור השיפוצים.

זהירות - מלכודת!

לצד העובדה שהסיכויים לזכות בתביעה אכן גבוהים, עדיין הרבה בעלי נכסים בוחרים שלא לפנות לנתיב המשפטי, ולו כי השוכרים מבטיחים להם הבטחות (הבטחות שווא), למשל שעוד חודש הם מסדירים את הנושא. כפי שציינו במקרים מעין אלו אכן שווה לבחון גישור פנימי, אך אם רואים שההבטחות מתמסמסות והתשלומים אינם מגיעים, הרי שאין מנוס אלא להגיש תביעה – שווה להוציא את ההוצאות המשפטיות ולסגור את הפינה – שווה להשיג את התשלום ולמצוא דייר חדש שלא יערים קשיים כלכליים.

סגירת תפריט

לייעוץ משפטי ללא התחייבות השאר פרטים